Biżuteria znana była ludzkości od zarania dziejów. Nie tylko kobiety, ale również mężczyźni cenili wyroby jubilerskie zarówno ze względu na ich piękno jak i na fakt, że były symbolem bogactwa i władzy.
Przez historię przewijają się opowieści o szlachetnych kamieniach, przynoszących swoim właścicielom jedynie zgubę. Jednak nie tylko kamienie budziły tak ogromną żądzę i namiętność w ludziach- walczono również o metale szlachetne. Jakie wyróżniamy metale szlachetne stosowane w jubilerstwie?
Przede wszystkim złoto. Warto tu jednak nadmienić, że czyste złoto jest tak miękkie, że w wyrobie biżuterii stosuje się jedynie jego stopy. Dlatego wyróżniamy kilkunasto- bądź kilku- karatowe stopy. Im większa liczba karatów, tym więcej czystego złota w stopie.
Kolejnym metalem szlachetnym jest srebro. Charakteryzuje się ono miękkością, ciągliwością oraz podatnością na formowanie w przeróżne kształty, dzięki czemu wręcz idealnie nadaje się do biżuterii. Ma jednak również szereg innych zastosowań np. w fotografii czy w przemyśle.
Najbardziej cenionym i najdroższym metalem szlachetnym jest bez wątpienia platyna. Jej niezwykłą cechą jest odporność na korozję.
Wyróżniamy jeszcze grupę platynowców. Zalicza się do niej pallad, który nadaje jaśniejszą barwę oraz większą twardość stopom białego złota i platyny, iryd utwardzający platynę oraz rod zabezpieczające np. srebro przed czernieniem.
Biżuteria niezawierająca metali szlachetnych to sztuczna biżuteria, Nie należy jednak osądzać jej przez to surowo. Oczywiście w tej kategorii zdarzają się kicze, niemniej jednak znajdziemy tu także niezwykle wyroby producentów biżuterii artystycznej wykorzystujących w swej pracy przedziwne materiały.