Elektrośmieci – co z nimi zrobić?
Z roku na rok kupujemy coraz więcej sprzętów elektrycznych i elektronicznych. Postanawiamy wymienić stare urządzenia na nowe, bo są nowocześniejsze, bardziej energooszczędne i po prostu lepsze. Musimy jednak pamiętać, że elektrośmieci nie wolno wyrzucać do kosza, ponieważ są to odpady niebezpieczne. Co zatem powinniśmy z nimi zrobić?
Elektrośmieci to wszystkie urządzenia elektryczne lub elektroniczne, które zostały zużyte lub uszkodzone i nie nadają się do dalszego użytkowania. Będą to zatem rozmaite małe i duże sprzęty AGD, telefony, telewizory, laptopy, komputery, urządzenia pomiarowe, rozmaite przyrządy medyczne żarówki i lampki, kable, a także zabawki i sprzęt sportowy zasilany sieciowo lub bateryjnie. Wszystkie elektrośmieci należą do odpadów niebezpiecznych, ponieważ zawierają duże ilości szkodliwych dla zdrowia i środowiska substancji, m.in.: kadm, rtęć, brom, ołów, chrom czy nikiel. Właśnie z tego względu elektroodpadów nie wolno samodzielnie demontować ani wyrzucać do kosza, a tym bardziej do przydrożnych rowów, lasów, łąk czy jezior.
Co mamy zatem z nimi zrobić? Na terenie całego kraju prowadzone są zbiórki elektrośmieci. Możemy więc zawieźć zużyte urządzenia do punktu zbiórki albo poczekać aż zakład komunalny wyznaczy termin odbioru elektroodpadów i sam po nie przyjedzie. W wielu sklepach, szczególnie tych wielkopowierzchniowych, znajdują się również pojemniki na drobne elektrośmieci takie jak zużyte baterie, żarówki czy kable. Coraz częściej takie pojemniki można również spotkać na osiedlach, dzięki czemu mieszkańcy mogą na bieżąco pozbywać się elektrośmieci. Pamiętajmy, aby nigdy nie wyrzucać elektroodpadów do kosza ani nie zaśmiecać nimi środowiska naturalnego, ponieważ jest to bardzo niebezpieczne, a poza tym grozi za to kara grzywny w wysokości do 5000 zł.
Co się obecnie dzieje z elektrośmieciami?
Każdego roku wprowadzany jest nowy produkt – nowoczesny model telefonu, smartphony z większą liczbą dostępnych aplikacji czy telewizor z nieograniczonymi możliwościami. A co dzieje się ze sprzętami, które służyły nam do tej pory? Gdzie trafiają? Jedynie niewielka część starych, zużytych sprzętów podlega recyklingowi w przystosowanych do tego specjalnych firmach, ze wszystkimi wymaganymi certyfikatami czy pozwoleniami. Tam każde urządzenie (traktowane zgodnie z prawem i normami jako odpad niebezpieczny) podlega składowaniu, szczegółowej specyfikacji, a następnie odzyskowi wielu materiałów i surowców, z których się składa.
Wiadomo jednak, że tego typu recykling odpadów jest procesem bardzo kosztownym, na który wiele państw jeszcze nie po prostu nie stać. Co wówczas dzieje się z olbrzymią ilością zużytego sprzętu komputerowego, elektronicznego i elektrycznego? Trafiają w wielkich kontenerach do krajów Trzeciego Świata. Tam stanowią one przede wszystkim źródło dochodu, bardzo często jedynego. Dzieci, młodzież, kobiety, matki z małymi dziećmi oraz mężczyźni – każdy według możliwości i umiejętności zajmuje rozkładaniem tych „elektronicznych śmieci” na podzespoły i elementy, które nadają się do dalszej sprzedaży. Tutaj nikt nie zastanawia się nad szkodliwością takiej pracy, nad wpływem oparów na zdrowie.
Część urządzeń, szczególnie tych, które są w jeszcze dobrym stanie, sprawne bądź wymajające jedynie drobnych napraw wprowadzane są po raz kolejny do obiegu – dla ludzi mieszkających i żyjących w biednych krajach posiadanie takiego sprzętu to jedyna możliwość na kontakt ze światem, technologią. Kupując nowy, lepszy, szybszy sprzęt należy dobrze się zastanowić co zrobić ze starym, zepsutym bądź jeszcze działającym, którego chcemy się pozbyć robiąc miejsce na nowe. Wiele sklepów oferuje obecnie możliwość wzięcia w rozliczenie starego sprzętu. Poza tym zawsze można go oddać jakiejś organizacji, która przekaże go komuś potrzebującemu. Warto o tym pamiętać i nie przyczyniać się do degradacji środowiska i zdrowia innych ludzi.